U bank tuto službu najdete pod názvy správa kupní ceny, jistotní účet nebo vázaný účet. Peníze jsou na účtu vázány do splnění definovaných podmínek. Jedná se o bezpečnější variantu k advokátní úschově, ale není tak pružná. Úpravy podmínek smluv většinou znamenají další poplatek.
Rozdíl mezi úschovami
Advokátní úschova funguje na základě smlouvy o úschově s advokátem. Klient posílá peníze na účet advokáta, který by měl mít pro každou úschovu vytvořen individuální účet. Jak se ukázalo v Kauze Suková, advokát může používat stejný účet pro více klientů, peníze přeposílat mezi účty a dokonce i vybírat v hotovosti! Výhodu oproti bankovní úschově můžeme shledat pouze v pružnosti reagovat na požadavky klientů (např. pokud předem nevíte číslo účtu kam chcete poslat peníze atd.).
Notářská úschova je v podstatě identická s advokátní úschovou. Pojištění notáře se také nevztahuje na zpronevěru nebo jinou trestnou činnost. Cena je pevně stanovená vyhláškou ministerstva spravedlnosti 196/2001 Sb. a nelze ji nijak měnit.
Bankovní úschova je tedy nejbezpečnější variantou. Bankovní domy jsou velké instituce a jsou ze zákona pojištěné. Mají naší důvěru, protože u nich máme vložené peníze. Co se týče ceny, tak tato služba bude ve většině případů vycházet levněji než notářská úschova.
Jak bankovní úschova funguje
Prodej nemovitosti s sebou nese rizika jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího. Než dojde k vyřízení přepisu nemovitosti na katastru, chcete mít jistotu, že má kupující peníze k dispozici. Aby se nestalo, že nemovitost přepíšete a poté od kupujícího peníze nedostanete.
Nejlepší volbou je peníze uložit na neutrální půdě, tedy u banky, která bude peníze držet do té doby než dojde ke splnění předem stanovených podmínek (vklad vlastnického práva kupujícího do katastru nemovitostí).
Pokud banka jistotní účet poskytuje, otevře vám jej na základě smlouvy podepsané kupujícím a prodávajícím. Ve smlouvě se nastaví podmínky, které povedou k vyplacení částky od kupujícího prodávajícímu.
Srovnání jistotních / vázaných účtů
Banka creditas (Jistotní účet)
- 0,2 % z uložené částky min. 5 000 Kč
- Změna / dodatek 3 000 Kč
Česká spořitelna (Jistotní účet)
- 0,2 % z uložené částky
- min. 6 000 Kč, max. 20 000 Kč
- Klient musí mít úvěr nebo hypotéku u ČS
Komerční banka (Dohoda o správě kupní ceny)
- 0,2% ze spravované částky
- min. 6 000 Kč, max. 20 000 Kč
- Poplatek za změnu účtu 1 500 Kč
Raiffeisen bank (Vázaný účet)
- Garantovaná cena 7000 Kč při využití standardních podmínek